REGERINGEN

       
THORNING-SCHMIDT  3.10.2011 - 3.2.2014 S+SF+RV

ÆNDRINGER 16.10.2012,6.12.2012,9.8.2013,21.11.2013 & 12.12.2013

Statsminister Helle Thorning-Schmidt s 3.10.2011 -
Økonomi- og indenrigsmimister Margrethe Vestager rv 3.10.2011 -
Udenrigsminister Villy Søvndal sf 3.10.2011 -

12.12.2013

  Udenrigsminister Holger K.Nielsen sf 12.12.2013 -

30.1.2014

Finansminister Bjarne Fog Corydon s 3.10.2011 -
Justitsminister Morten Bødskov s 3.10.2011 -

12.12.2013

  Justitsminister Karen Angelo Hækkerup s 12.12.2013 -
M.for forskning,innovation og vidaregående uddannelser Morten Østergaard rv 3.10.2011 -

3.2.2014

Skatteminister Thor Möger Pedersen sf 3.10.2011 -

16.10.2012

  Skatteminister Holger K.Nielsen sf 16.10.2012 -

12.12.2013

   Skatteminister Jonas Dahl sf 12.12.2013 -

30.1.2014

Transportminister Henrik Dam Kristensen s 3.10.2011 -

9.8.2013

  Transportminister Pia Olsen Dyhr sf 9.8.2013 -

30.1.2014

Erhvervs- og vækstminister Ole Christian Liep Sohn sf 3.10.2011 -

16.10.2012

  Erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen sf 16.102.012 -

9.8.2013

   Erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen s 9.8.2013 -
Minister for by,bolig og landdistrikter Carsten  Hansen s 3.10.2011 -
Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen s 3.10.2011 -
Børne- og undervisningsminister Christine  Antorini s 3.10.2011 -
Social- og intergrationminister Karen Angelo Hækkerup s 3.10.2011 -

9.8.2013

  Social- og intergrationminister Annette Vilhelmsen sf 9.8.2013 -

30.1.2014

Minister for fødevarer,landbrug og fiskeri Mette Gjerskov s 3.10.2011 -

9.8.2013

  Minister for fødevarer,landbrug og fiskeri Karen Angelo Hækkerup s 9.8.2013 -

12.12.2013

   Minister for fødevarer,landbrug og fiskeri Dan Jørgensen s 12.12.2013 -
Klima-, energi- og bygningsminister Martin Lidegaard rv 3.10.2011 -

3.2.2014

Handels- og investeringsminister Pia Olsen Dyhr sf 3.10.2011 -

9.8.2013

Minister for sundhed og forebyggelse Astrid Krag Kristensen sf 3.10.2011 -

30.1.2014

Forsvarsminister Nick Hækkerup s 3.10.2011 -

9.8.2013

  Forsvarsminister Nicolai Wammen s 9.8.2013 -
Miljøminister Ida Margrete Meier Auken sf 3.10.2011 -

30.1.2014

Europaminister Nicolai Wammen s 3.10.2011 -

9.8.2013

  Europa- og handelsminister Nick Hækkerup s 9.8.2013 -

3.2.2014

Minister for ligestilling og kirke Manu Sareen rv 3.10.2011 -

3.2.2014

Minister for udviklingsbistand Christian Friis Bach rv 3.10.2011 -

21.11.2013

  Minister for udviklingsbistand Rasmus Helveg Petersen rv 21.11.2013 -

3.2.2014

Kulturminister Uffe Elbæk rv 3.10.2011 -

6.12.2012

  Kulturminister Marianne Jelved rv 6.12.2012 -