HALLITUS

KEKKONEN    17.3.1950 - 17.1.1951

ML+ED+RKP

MUUTETTU 24.3.1950,30.3.1950 ja.30.9.1950

Pääministeri

Urho Kekkonen

ml

17.3.1950

-

17.1.1951

Ulkoasiainministeri

Åke Gartz

amm

17.3.1950

-

17.1.1951

2.ulkoasiainministeri

Sakari Tuomioja

ed

17.3.1950

-

17.1.1951

Oikeusministeri

Heikki Kannisto

ed

17.3.1950

-

17.1.1951

Sisäasiainministeri

Urho Kekkonen

ml

17.3.1950

-

17.1.1951

2.sisäasiainministeri

Lauri Riikonen

ml

17.3.1950

-

30.9.1950

  2.sisäasiainministeri

Johannes Virolainen

ml

30.9.1950

-

17.1.1951

Puolustusministeri

Kustaa Tiitu

ml

17.3.1950

-

17.1.1951

Valtiovarainministeri

V.J.Sukselainen

ml

17.3.1950

-

17.1.1951

2.valtiovarainministeri

Nils Meinander

rkp

17.3.1950

-

17.1.1951

Opetusministeri

Lennart Heljas

ml

17.3.1950

-

17.1.1951

Maatalousministeri

N.T.Vilhula

ml

17.3.1950

-

17.1.1951

2.maatalousministeri

Eemil Luukka

ml

17.3.1950

-

17.1.1951

Kulkulaitosministeri

Martti Miettunen

ml

17.3.1950

-

17.1.1951

2.kulkulaitosministeri

Kauno Kleemola

ml

17.3.1950

-

17.1.1951

Ministeri kulkulaitosministeriössä

Lauri Riikonen

ml

24.3.1950

-

31.3.1950

  Ministeri kulkulaitosministeriössä

Vihtori Vesterinen

ml

31.3.1950

-

17.1.1951

Kauppa-ja teollisuusministeri

Sakari Tuomioja

ed

17.3.1950

-

30.9.1950

  Kauppa-ja teollisuusministeri

Teuvo Aura

ed

30.9.1950

-

17.1.1951

Sosiaaliministeri

Ralf Törngren

rkp

17.3.1950

-

17.1.1951

2.sosiaaliministeri

Vihtori Vesterinen

ml

17.3.1950

-

17.1.1951

Ministeri sosiaaliministeriössä

Kauno Kleemola

ml

24.3.1950

-

30.9.1950

  Ministeri sosiaaliministeriössä

Teuvo Aura

ed

30.9.1950

-

17.1.1951