HALLITUS

PAASIKIVI 2  17.11.1944 - 17.4.1945

SDP+ML+SKDL+RKP+ED

MUUTETTU 24.11.1944,1.12.1944 ja 16.2.1946

Pääministeri

J.K.Paasikivi

amm

17.11.1944

-

17.4.1945

Kansliaministeri

Mauno Pekkala

sdp

24.11.1944

-

17.4.1945

Ulkoasiainministeri

Carl Enckell

amm

17.11.1944

-

17.4.1945

2.ulkoministeri

Reinhold Svento

sdp

17.11.1944

-

17.4.1945

Oikeusministeri

Urho Kekkonen

ml

17.11.1944

-

17.4.1945

Sisäasiainministeri

Kaarlo Hillilä

sdp

17.11.1944

-

17.4.1945

2.sisäministeri

Eemil Luukka

ml

24.11.1944

-

17.4.1945

Puolustusministeri

Rudolf Walden

amm

17.11.1944

-

1.12.1944

  Puolustusministeri

Väinö Valve

amm

1.12.1944

-

17.4.1945

Valtiovarainministeri

Johan Helo

sdp

17.11.1944

-

17.4.1945

2.valtiovarainministeri

Sakari Tuomioja

ed

17.11.1944

-

17.4.1945

Opetusministeri

Uuno Takki

sdp

17.11.1944

-

17.4.1945

Maatalousministeri

Eemil Luukka

ml

17.11.1944

-

17.4.1945

Kulkulaitosministeri

Eero A.Vuori

sdp

17.11.1944

-

17.4.1945

2.kulkulaitosministeri

Onni Hiltunen

sdp

17.11.1944

-

17.4.1945

Kauppa-ja teollisuusministeri

Åke Gartz

amm

17.11.1944

-

17.4.1945

Sosiaaliministeri

Ralf Törngren

rkp

17.11.1944

-

17.4.1945

2.sosiaaliministeri

Yrjö Leino

skdl

17.11.1944

-

17.4.1945

Ministeri sosiaaliministeriössä

Eero A.Vuori

sdp

16.2.1945

-

17.4.1945

Kansanhuoltoministeri

K.T.Jutila

ml

17.11.1944

-

17.4.1945

2.kansanhuoltoministeri

Jalo Aura

sdp

17.11.1944

-

17.4.1945

Ministeri kansanhuoltoministeriössä

Eero A.Vuori

sdp

16.2.1945

-

17.4.1945

Salkuton ministeri

Mauno Pekkala

sdp

17.11.1944

-

24.11.1944