HALLITUS

PAASIKIVI 3 17.4.1945 - 26.3.1946

SDP+SKDL+ML+ED/RKP

MUUTETTU 15.6.1945,17.7.1945,15.9.1945,9.11.1945,28.12.1945 ja 14.2.1946

Pääministeri

J.K.Paasikivi

amm

17.4.1945

-

9.3.1946

Kansliaministeri

Mauno Pekkala

skdl

27.4.1945

-

26.3.1946

2.kansliaministeri

Eino Kilpi

sdp

15.9.1945

-

26.3.1946

Ulkoasiainministeri

Carl Enckell

amm

17.4.1945

-

26.3.1946

2.ulkoministeri

Reinhold Svento

skdl

17.4.1945

-

26.3.1946

Ministeri ulkoministeriössä

Åke Gartz

amm

27.4.1945

-

26.3.1946

Oikeusministeri

Urho Kekkonen

ml

17.4.1945

-

26.3.1946

Sisäasiainministeri

Yrjö Leino

skdl

17.4.1945

-

26.3.1946

Ministeri sisäasiainministeriössä

Eemil Luukka

ml

17.4.1945

-

26.3.1946

Puolustusministeri

Mauno Pekkala

skdl

17.4.1945

-

27.3.1946

Valtiovarainministeri

Sakari Tuomioja

ed

17.4.1945

-

17.7.1945

  Valtiovarainministeri

Ralf Törngren

rkp

17.7.1945

-

26.3.1946

2.valtiovarainministeri

Onni Hiltunen

sdp

17.4.1945

-

26.3.1946

Opetusministeri

Johan Helo

skdl

17.4.1945

-

28.12.1945

  Opetusministeri

Eino Pekkala

skdl

28.12.1945

-

26.3.1946

Maatalousministeri

K.T.Jutila

ml

17.4.1945

-

29.9.1945

  Maatalousministeri

Vihtori Vesterinen

ml

9.11.1945

-

26.3.1946

2. maatalousministeri

Eemil Luukka

ml

17.4.1945

-

26.3.1946

Kulkulaitosministeri

Eero A.Vuori

sdp

17.4.1945

-

29.9.1945

  Kulkulaitosministeri vt.

Yrjö Murto

skdl

29.9.1945

-

9.11.1945

    Kulkulaitosministeri

Onni Peltonen

sdp

9.11.1945

-

26.3.1946

2.kulkulaitosministeri

Yrjö Murto

skdl

17.4.1945

-

26.3.1946

Ministeri   kulkulaitosministeriössä

Kaarlo Hillilä

ml

22.11.1945

-

26.3.1946

Ministeri   kulkulaitosministeriössä

Onni Hiltunen

sdp

14.2.1946

-

26.3.1946

Kauppa-ja teollisuusministeri

Åke Gartz

amm

17.4.1945

-

26.3.1946

2.kauppa-ja teollisuusministeri

Uuno Takki

sdp

15.6.1945

-

26.3.1946

Sosiaaliministeri

Eino Kilpi

sdp

27.4.1945

-

26.3.1946

2.sosiaaliministeri

Matti Janhonen

skdl

17.4.1945

-

26.3.1946

Ministeri sosiaaliministeriössä

Eero A.Vuori

sdp

27.4.1945

-

29.9.1945

Ministeri sosiaaliministeriössä

Kaarlo Hillilä

ml

22.11.1945

-

26.3.1946

Ministeri sosiaaliministeriössä

Onni Hiltunen

sdp

14.2.1946

-

26.3.1946

Kansanhuoltoministeri

Kaarlo Hillilä

ml

17.4.1945

-

26.3.1946

2.kansanhuoltoministeri

Uuno Takki

sdp

17.4.1945

-

26.3.1946

Ministeri   kansanhuoltoministeriössä

Eero A.Vuori

sdp

27.4.1945

-

29.9.1945

Ministeri   kansanhuoltoministeriössä

Onni Hiltunen

sdp

14.2.1946

-

26.3.1946